USA: Pryč s Trumpem, žádnou důvěru Demokratům!

Americká burza ještě nezná výsledky a už je optimistická. V souboji Biden – Trump vyhrál reprezentant korporací bez ohledu na to, který z nich to nakonec bude.

Demokratická strana ve formě korporátních kandidátů předem rezignovala na zdánlivě snadnou porážku nejhoršího prezidenta v úřadě v posledních desetiletích. Mnohem více energie věnovala boji proti sílícímu hlasu mladých lidí, pracujících, žen a menšin, jimž dával naději Bernie Sanders.

Průzkum FOX news, která je hlásnou troubou Trumpa, mezi lidmi opouštějícími volební místnosti ukázal, že více než 70 % očekává korupci v případě zvolení obou kandidátů. Podle 60 % dotázaných jde země špatným směrem, 72 % je pro státem provozovanou zdravotní péči a vytvoření systému k získání amerického občanství pro imigranty. 70 % pak podporuje zvýšení vládních výdajů na zelenou a obnovitelnou energii.

Ani jedna z těchto věcí ale nebyla předmětem voleb, Biden odmítá jakékoliv smysluplné opatření ve všech konkrétních případech.

Socialistická Alternativa svolala napříč Spojenými státy první protesty proti Trumpově snaze ukrást výsledky voleb už ve středu 4. listopadu, ale místo iluzí v Demokraty vyzývá k mobilizaci pro novou širokou stranu pracujích, mládeže a utlačovaných menšin.


Kshama Sawant, členka Socialist Alternative USA v Seattlu a první socialistická radní velkého města v USA již od roku 2013 ve vysílání volební noci pořadu The Tight Rope Cornela Westa a Tricie Rose o volební noci