Generální stávkou proti zákazu potratů v Polsku

ROSA Polska a Alternatywa Socjalistyczna kritizují marné námluvy vedení “Stávky žen” s opozičními politiky v Polsku v posledních měsících, namísto energetického budování demokratické organizace zdola. Vládu a zákaz potratů lze porazit – pokud se aktivistky a aktivisté dobře zorganizují, spojí se stávkujícími zdravotními sestrami, jejich a dalšími odborovými organizacemi.
Výzva socialistických feministek z ROSA Polska, 27.1.2021:

VŠICHNI DO ULIC PROTI ZÁKAZU POTRATŮ!
ANO PLNÝM REPRODUKČNÍM PRÁVŮM!
BUDUJME DEMOKRATICKÉ STÁVKOVÉ VÝBORY K ORGANIZACI MOBILIZACE!

Členky a členové Rosa Polska a Alternatywa Socjalystyczna na krakovské demonstraci večer 27. ledna, ihned po oznámení, že prakticky totální zákaz potratů vejde v platnost.

Ústavní soud oznámil platnost výnosu zakazujícího potrat v případě poškození plodu. Vláda tak dostala zelenou zveřejnit ho ve sbírce zákonů, čímž zákazu potratů v Polsku vstoupí v platnost – co do rozsahu a krutosti se rovná zákazu z roku 1993.
Vláda dokonala svoji taktiku „přetrpět“ protesty žen a vyčerpat hnutí několika měsíci boje. V poslední době intenzita hnutí výrazně poklesla a čas, který měl být věnován budování a organizování odporu, byl promarněn neoficiálním vedením Ženské stávky při „konzultacích“ s buržoazními politiky.
Loni na podzim jsme vyzvaly k vytvoření demokratických stávkových výborů, které by hnutí organizovaly. Tento krok je nyní ještě důležitější, protože se musíme rychle reorganizovat. Potenciál stále existuje, ale k jeho realizaci potřebujeme každého, kdo je připraven bojovat, aby se dal dohromady a spolurozhodoval o strategii vedoucí k vítězství.
Stejně tak je klíčové spojit náš boj s dělnickým hnutím, včetně zapojení odborů do solidárních stávek. Skutečná generální stávka se silou schopnou ochromit kapitalistickou ekonomiku by byla mocným nástrojem, který vládu donutí ustoupit. Prvním krokem by měla být podpora stávky zdravotních sester a zahájení diskusí s jejich odbory.
Důrazně prosazujeme přijetí této taktiky, abychom zastavily barbarský útok na práva žen a dosáhly plných reprodukčních práv!