Protest proti persekuci odborového aktivisty

středa 2.10.2019 17:00 až 17:30
Florentinum, Budova A Na Florenci 2116/15 110 00 Praha 1

“Jsem Nathan Leung, externí pracovník v týmu HSBC’s Guest Service Team v Hongkongu. Byl jsem propuštěn, protože jsem se 3. září zúčastnil generální stávky, která byla součástí masových protestů proti autoritářské vládě a policejní brutalitě v Hongkongu. Byl jsem a nadále jsem aktivní v kampani za vytvoření odborového svazu v bankovním sektoru. Při stávce jsem získal podporu a s našimi požadavky jsem dostal prostor v médiích. “

Východní Evropa si připomíná 30 let od pádu stalinismu. Od doby, kdy došlo velkým demonstracím, stávkám proti byrokratickému režimu za demokratická práva. Díky revolucím ve střední Evropě skutečně došlo k uvolnění práva na politické organizování, pluralitě politických stran, svobodným volbám.
Několik let po revolucích došlo spolu s privatizací k reálnému omezování demokratických práv v zaměstnání. Odborové organizování a požadavky na slušné pracovní podmínky se staly terčem šikany aktivistů, kteří se o něco takového snažili.
Dnes, kdy v době konjunktury pociťují zaměstnavatelé nedostatek pracovních sil, je situace o hodně lepší, o to víc si ale dokážeme představit situaci Nathana Leung Lai Ponga v Hong Kongu, který se účastnil organizování odborů v bankovním sektoru a podílel na organizování generální stávky 3. září. Nathan zaměstnaný jako externí pracovník Hong Kong and Shanghai Banking Corporation Limited (HBSC) byl pro svoji aktivitu a mediální pozornost, kterou získal propuštěn.
Vzhledem ke zkušenostem, které společnost ve východní Evropě má s významem odborů a stávkového hnutí v době pádu stalinismu, kdy v Polsku hnutí Solidarita, u nás generální stávka, znamenali rozhodující okamžik, kdy se systém zhroutil. Považujeme také význam odborů a sebe organizaci zaměstnanců jako jedinou cestu před chaosem, nebo diktaturou peněz a byrokratů v Hong Kongu.
Požadujeme okamžité zrušení propuštění Nathana Leunga a zastavení jakékoliv persekuce za odborové organizování nejen Nathana Leunga, ale jakýchkoliv dalších aktivistů. Tedy tak, jak to mimo jiné popisuje HSBC na svém českém webu.

Svoje protestní dopisy směřujte prosím na adresy
sustainable.finance@hsbc.com
hsbchk.social@hsbc.com.hk
financebankingunion@gmail.com