#5mstrike: Solidarita s Ženskou stávkou

Sociálně distancovaný protest – odstupy, respirátory!
5. března 2021 15:00, Náměstí Borise Němcova, Praha 6 – Bubeneč

“Poslední dva dny jsem spal a četl noviny, které mi laskavě poskytli. Dostal jsem spoustu jídla a dalších věcí od příznivců naší věci a moc děkuju všem.
Nepochybuji o tom, že mě zavřou. Každopádně bude cela ve vězení lepší než tato na policejní stanici. Zúčastněte se stávky 5. března, organizujte se na pracovištích a ve školách a bojujte proti represivnímu režimu. Všechny vás mám rád, Rusko bude svobodné, uvidíme se za pár týdnů.”

Tuto zprávu poslal Matvej Alexandrov z cely předběžného zadržení, než ho v sobotu odsoudili na 25 dní. Zločin: “účast na nepovolené masové činnosti”. Sebrali ho, když se s kolegyněmi chystal před Moskevskou státní univerzitou rozdávat letáky vyzývající k účasti na stávce 5. března.

Ženskou stávku organizuje druhým rokem Socfem Alternativa a Socialističeskaja Alternativa v Rusku. Obě organizace se aktivně účastnily protestního hnutí v souvislosti se zatčením Navalného v posledních týdnech a kritizovaly odvolání protestů štábem tohoto politika.

Hesla a požadavky ženské stávky jsou:
* Konec putinskému režimu
* Svobodu politickým vězňům a vězenkyním. Svobodu sestrám Chačaturjanovým a Julii Cvetkové
* Přijetí zákona proti domácímu násilí
* Minimální mzdu 300 rublů za hodinu
* Minimální stipendia 15 tis. rublů měsíčně

Uskutečníme proto přísně sociálně distanční protest (odstupy, respirátory) před ruskou ambasádou v Praze v pátek 5. března v 15:00. Budeme rádi, když protest podpoříte osobně nebo alespoň solidárním vzkazem a fotografií s některým z plakátů ke stažení.

UDÁLOST NA FACEBOOKU (CZ/EN)