Přerušit masové protesty?

Odpověď na prohlášení Leonida Volkova, podle něhož má masové protestní hnutí v Rusku “pozastavit” protesty a soustředit se na “chytré hlasování” v podzimních volbách.
Socialističeskaja Alternativa, 4. února 2021

Ke stažení jako letáky česky, по-русски, in English. Plakáty ke stažení ZDE.

Večer 4. února, kdy ještě ani nebyli všichni zadržení v předchozích dnech převezeni do speciálních vazebních zařízení, vystoupil Leonid Volkov jménem Navalného týmu s programovým prohlášením. Volkov uvedl, že až do jara nejsou plánovány žádné další protestní akce, protože mohou vést pouze ke zvýšení represí a úplnému rozbití regionálních center hnutí. “Alexej nás žádá, abychom se soustředili na podzim. Dostaneme ho z vězení s pomocí zahraniční politiky” – takto se pokusil nastínit taktiku dalších akcí.
Volkovovo prohlášení vyvolalo spravedlivé pobouření mezi všemi, kdo během posledních dvou týdnů odvážně vyšli do ulic pod obušky OMONu (pořádkové policie), nechali se zatknout, bít a šikanovat. Zvlášť pobuřující je tvrzení, že „protest je nutné ukončit na vrcholu“. Přes 11 tisíc zatčených, tisíce uvězněných; přes 800 lidí napěchovaných do koncentračního tábora v Sacharovu a odsouzených na mnoho dní v prostředí plném šikany; Navalný za mřížemi – to je ten „vrchol“?
Volkov navrhuje, aby všichni nespokojení „investovali svou sílu a energii“ do přípravy „chytrého hlasování“ ve volbách do Státní dumy – to zní opět jako výsměch! O jakých volbách můžeme v situaci, kdy režim otevřeně plive i na „pozměněnou“ ústavu, nemluvě o dalších zákonech, vůbec mluvit? Jaký úkol má mít „200 tisíc pozorovatelů“, které Nadace pro boj s korupcí (FBK) chce do podzimu vyškolit, kdo je pustí do volebních místností?
Požadavky demonstrantů – propuštění politických vězňů a rezignace Putina – volby 2. září nijak nevyřeší. A co je nejdůležitější, pro koho že máme „chytře“ hlasovat? Pro Komunistickou stranu Ruské federace, která se otevřeně postavila proti protestujícím? Pro klauny z Liberálně demokratické strany Ruska? Pro „Spravedlivé Rusko“, které se paktuje s prilepinci? Žádné jiné kandidátky na podzim k dispozici nebudou. Jedinou adekvátní odpovědí na tyto pseudovolby je jejich bojkot všemi dostupnými prostředky.
Nakonec ale na Volkovových slovech není nic překvapivého. Ano, za posledních 5 let se Navalný a posléze i jeho nejbližší spolupracovníci pod tlakem nálad širokých vrstev obyvatelstva silně posunuli doleva – alespoň ve své rétorice. V podstatě však zůstali těmi samými prokapitalistickými politiky, pro něž jsou volby preferovaným prostředkem boje oproti pouličním mobilizacím a sebeorganizaci protestujících, od nichž vždy „hrozí“, že překročí předem určené hranice.
Jedné věci prostě vedení FBK nerozumí: masové hnutí nelze jednoduše „pozastavit“ a pak ve správný čas „restartovat“. Zatčení Navalného sloužilo pouze jako záminka pro výbuch lidového rozhořčení, které se hromadilo mnoho let a kterému přidala koronavirová krize. Toto rozhořčení nikam nezmizí. Volkovovo prohlášení jen potvrzuje náš názor, že protest a celé hnutí potřebuje demokratickou strukturu a volené vedení.
Rozhodnutí Navalného spolupracovníků mnohé rozzlobilo, a to je pochopitelné a správné. Je důležité, aby to nevedlo ke zklamání a demoralizaci!
Pokud se FBK stáhne z protestů – je to její rozhodnutí. Lidé půjdou dál svou vlastní cestou, aniž by se za zbabělými intrikány ohlíželi.
Hlavní nyní je, aby protest neztratil masový charakter a byl lépe organizován. Taktiku dalších akcí nemohou určovat politici, kteří se odřízli od mas, ale samotní protestující.

Členky a členové ruské Socialistické Alternativy na protestech 31. ledna

Proto vyzýváme, aby se všichni spojili v protestních výborech – v místech bydliště, na pracovištích, ve školách a na univerzitách. Diskutujte s kolegy, spolužáky, sousedy, jakou formy by měly mít protesty, když se jich jejich vedení samo zřeklo. Připojte se k dvouhodinové stávce, kterou připravujeme na 5. března! Uspořádejte shromáždění přímo ve vašich čtvrtích a zapojte ty, kteří se do hnutí ještě nepřipojili. V solidaritě a organizaci je naše síla a záruka úspěchu. Kontaktujte nás a připojte se k nám.


Máte kontakty v Rusku nebo v ruské komunitě v České Republice – kolegyně a kolegy, spolužačky a spolužáky? Kontaktujte je a vyzývejte k akcím nezávislým na rozhodnutích Navalného štábu. Víte o firmách navázaných na putinský režim – ať přímo nebo jako významné obchodní partnery? Pomozte nám oslovit jejich zaměstnance. Solidární demonstrace jsou důležité, na rozdíl od „zahraničních politik“ je ale na režim potřeba tlačit masovou efektivní solidaritou pracujících a mladých lidí.

Přidejte se s námi k demonstracím proti Putinovu režimu v České Republice v neděli 7. února ve 12:00 navzdory rozhodnutí Navalného štábu:
* Praha – Náměstí Borise Němcova, Bubeneč
* Brno – Náměstí Svobody, centrum města

Ke stažení jako letáky česky, по-русски, in English. Plakáty ke stažení ZDE.