Seattle: Demokracie před soudem

Velký byznys a pravice mají bolehlav z výsledků socialistické politiky v Seattlu a snaží se proto vrhnout všechny prostředky do kampaně za odvolání radní Kshamy Sawant.

Bia Lacombe (upraveno podle původního článku)

Je to jen pár měsíců poté, co se jí společně s širokým hnutím místních obyvatel podařilo prosadit “Amazon Tax” – daň na 500 největších společností, díky níž se může odhadem vybrat 210 – 240 miliónů dolarů ročně. Částka má být určena na vytvoření desítek tisíc zelených pracovních míst za odbory kontrolovaných pracovních podmínek, především při budování dostupného sociálního bydlení. Toto vítězství představuje 2-miliardový přesun prostředků od bohatých k chudým v následujících 10 letech.

Kshama Sawant dokázala za více než sedm let působení v úřadě jako socialistická radní, co je to stát bezvýhradně na straně obyčejných lidí. Společně s hnutím, které mobilizuje, dosáhla historických výdobytků jako je minimální mzda 15 dolarů na hodinu, významná práva nájemníků (např. zákaz vystěhování v zimním období) a v USA první zákaz používání zbraní na “kontrolu davu” (gumové projektyly, vodní děla, slzný plyn atd.) během letošního letního povstání po policejní vraždě George Floyda.

Jako jedna z devíti radních se Kshama nespoléhá na legislativní změny a zákulisní dohody s jinými radními (všichni z Demokratické strany) a lobbisty z velkého byznysu. Obrací se na pracující, mládež a různá progresívní sdružení v Seattlu a pomáhá jim organizovat se na pracovištích, v jednotlivých čtvrtích, ve školách, aby vedli tlak na radnici jako celek a požadovali, co je třeba, ne co je “politicky možné” (tedy co je přijatelné pro politický establišment). Jen díky tomu mohla, jako jedna radní v menšině, dosáhnout podobných úspěchů.

Aktuální kampaň za její odvolání je pokusem zrušit všechny zmíněné výdobytky a vrátit politiku v Seattlu na “pravé” koleje. Před necelým rokem se Jeff Bezos (jeho Amazon sídlí v Seattlu), velký byznys a pravice pokusili doslova koupit zdejší radnici, když “investovali” milióny dolarů na podporu sobě poslušných kandidátů ve všech okrscích. Dobrovolnice a dobrovolníci na podporu znovuzvolení Kshamy nicméně organizovali kampaň, při níž osobně obešli 120 tisíc domácností, aby porazili nejbohatšího muže planety. Ačkoliv si vládnoucí třída myslela, že porazila Kshamu a celé hnutí v roce 2018, kdy první pokus o Amazon Tax neprošel, obhájila svou pozici ve volbách 2019 a prosadila druhý návrh daně, který bude stát dotčené firmy čtyřnásobek toho, co byl požadavek z předchozího roku. Poté, co se jim ani jednou nepodařilo již třikrát řádně zvolenou socialistickou radní porazit, snaží se nyní nedemokraticky odstranit pomocí soudů.

Výdobytky, kterých dosáhla Socialistická alternativa v Seattlu změnily životy nepřeberného množství lidí a šířily se celými Spojenými Státy. Příklad Kshamy Sawant vzbudil důvěru pracujících, že lze bojovat a zvítězit, v alternativu proti mizérii a brutalitě života v kapitalismu. Podobný příklad děsí vládnoucí třídu víc než jednotlivá vítězství, kterých jsme dosáhli. Použijí všechny prostředky, aby rozdrtili v zárodku veškerou důvěru, pomocí které Kshama inspiruje celé hnutí.

Lze předpokládat tsunami korporátních peněz a propagandy korporátních médií v tomto střetu. Kampaň za odvolání Kshamy už má na účtě 123 tisíc dolarů, z toho 50 tisíc jsou “anonymní” příspěvky ve snaze skrýt pravici a korporátní dárce. Bilionář Martin Selig, věrný příznivce Donalda Trumpa, který “věnoval” 25 tisíc dolarů na kampaň za zrušení první Amazon Tax, patří mezi přední zastánce současného útoku. Pokud čteme neanonymní seznam dárců, obvyklé profese jsou “investor”, “předseda představenstva”, “venture capitalist”, “investiční bankéř” a “finanční poradce”. Je nabíledni, že jde o pokus superbohatých koupit si místo radní pro seattleský okrsek č. 3 jako se o to snažili během loňských voleb.

Víme dobře, že soudy, stejně jako policie, nejsou přáteli pracijících lidí. Už jsme to zažili, když Vrchní soud King County jednomyslně přijal všechna obvinění proti Kshamě Sawant za to, že se postavila na stranu hnutí Black Lives Matter, a zároveň zprostil obvinění Demokratickou starostku Jenny Durkan, která převzala záštitu nad tvrdým zásahem proti témuž hnutí. Kshama nedostane jedinou šanci ani zpochybnit jednotlivá obvinění a jejich opodstatněnost; zákony státu Washington jednoznačně říká, že obvinění nemusí být prokázána, na hlasovacím lístku se tak objeví, jakoby byla všeobecně platným faktem.

Korporátní média už zatroubila k útoku s články, které vykreslují Kshamu jako toho, kdo vyzývá k násilí a nezákonnostem tak, protože pokojně protestuje spolešně s hnutím Spravedlnost pro George Floyda. Za všechny např. Seattle Times, které se pokusily dát rovnítko mezi protest Kshamy a Black Lives Matter ve čtvrti starostky Durkanové a násilnické pravicové spiknutí za účelem únosu guvernérky Michiganu.

Korporátní média se neobtěžují zmínit o tom, že letošní masové protesty byly v naprosté většině pokojné a hrály významnou roli v potlačení rasismu za Trumpovy éry. V Seattli také pomohly prosadit dvě historická vítězství: zákaz paralyzujících zbraní pro represivní složky a Amazon Tax na financování dostupného bydlení. Komunity v Seattlu budou bezpečné na základě slušně placených pracovních míst pod dohledem odborů, dostupného bydlení a dostatečně financovaného vzdělávání a veřejných služeb. Placeny musí být z daná bohatých, nikoliv pracujících – za to Kshama a progresívní hnutí bojují v každé fázi opozice proti politickému establišmentu.

Kampani “Kshama Solidarity Campaign” se podařilo jen za prvních šest týdnů vybrat pro nadcházející střet 110 tisíc dolarů od 1200 dárců z řad pracujících a středních vrstev. Buduje hnutí s požadavky za zrušení nájmů pro ty, kteří se ocitnou bez příjmu kvůli pandemii a proti blížící se vlně soudních vystěhování. Bojujeme za socialistický Green New Deal pro Seattle tak, aby byly do roku 2030 nulové emise z fosilních paliv a vznikly tisíce pracovních míst za odborových podmínek. Chceme komunitní kontrolní orgán pro dohled nad policií s plnými právy včetně určování priorit, najímání a propouštění policejních důstojníků. Současný úřad, který má na policii dohlížet, je zcela k ničemu: z 19 tisíc stížností, které řešil během letošních letních protestů došlo pouze na písemnou důtku v jednom případě a možná několikadenní placené postavení mimo službu v druhém.

Navzdory ohromným prostředkům pravice a velkého byznysu víme, že lze zvítězit, pokud se zorganizujeme.