Stop násilí moskevské policie proti ženám!

Aktivisty a aktivistky, kteří byli zadrženi během protestů proti násilí na ženách v Moskvě, drží v příšerných podmínkách. Jsou vystaveni policejnímu násilí. Vyzýváme k URGENTNÍMU PROTESTU!

Šest zadržených čekalo dva dny v celách, než je předvedli před soud. Cela byla vymrzlá, s rozbitým oknem a venkovními teplotami pod nulou. Pro pět lidí vyfasovali dvě deky, bylo jim odepřeno jídlo. Cela byla po celou dobu jasně osvětlena a policie odmítla zhasnout.

Soud je odsoudil k trestům v délce dvou až pěti dnů vězení. Poté strávili přes deset hodin – celou v mrznoucím policejním antonu. Polici je jim odmítla dát více oblečení a teplé jídlo. Přes venkovní mráz směli na záchod pouze ven za dohledu policie.

Když Syrga Chidaryan (odsouzená k nejdelšímu, pětidennímu trestu) požadovala převoz a ubytování v řádném vězení, tahali ji po zemi kolem auta. Ostatním aktivistkám a aktivistům zkonfiskovali telefony, přístup k právníkům jim odepřeli.

Jejich příznivkyně a příznivci se sešli u soudu a protestovali před policejní stanicí, donesli teplé jídlo a šaty, které se však podle všeho k zadrženým nedostaly.

URGENTNÍ:
Přidejte, prosíme, ještě dnes svůj podpis pod PETICI. Bude zítra ráno (29.11.2020) zaslána příslušným úřadům.

Zastavte okamžitě policejní násilí na zadržených ženách v Moskvě!

Na “Mezinárodní Den proti násilí na ženách” 25. listopadu bylo šest lidí, kteří se účastnili střídavého protestu (vždy jen jedna osoba) zaměřeného na zvýšení veřejného zájmu k tomuto tématu, zadrženo a odsouzeno podle paragrafu 19.3 KoAP (neuposlechnutí výzvy policie nebo jiného represivního orgánu).

Jde o tyto aktivisky a aktivisty: Syrga Chidaran, Kseniya Bezdenezhnykh, Aleksandra Rogacheva, Marta Khromova, Elizaveta Drepeleva a Vitalii Kudrin.

Po dobu 48 hodin byli zadržováni v hanebných podmínkách na policejní stanici OVD Zamoskvorechye až do soudního jednání, přičemž byla v jejich cele zima, měla rozbité okno s venkovními teplotami pod bodem mrazu. Dostali dvě přikrývky pro pět lidí a žádné jídlo. Cela byla jasně osvětlena a policie odmítla zhasnout světla.
Soud je v pátek zbavil na 2 až 5 dní svobody. Vitaly Kurgin (2 dny) byl propuštěn. Zbývajících pět bylo zadrženo v policejní dodávce „gazelle“ za podmínek, které lze označit pouze za mučení: po vynesení rozsudku byly aktivistky drženy v mrazu v policejní dodávce, bylo jim odepřeno další oblečení a teplé jídlo. Navzdory mrazu směly chodit na toaletu na ulici pouze pod policejním dohledem.
Když Syrga požadovala převoz a ubytování v řádném vězení, tahali ji po zemi kolem auta. Ostatním aktivistkám a aktivistům zkonfiskovali telefony, přístup k právníkům jim odepřeli.

Jejich příznivkyně a příznivci se sešli u soudu a protestovali před policejní stanicí, donesli teplé jídlo a šaty, které se však podle všeho k zadrženým nedostaly.

Požadujeme:

  • okamžité propuštění všech zadržovaných a zproštění všech obvinění;
  • veřejné prošetření, proč byli zadržení vystaveni podmínkám rovnajících se mučení;
  • obvinění zúčastněných policejních důstojníků odpovědných za násilí proti zadrženým a jejich propuštění z policejního sboru

Protest zašleme na
embruscz@mid.ru (Velvyslanectví Ruské federace v ČR)

kopie:

ministry@mid.ru (Ministerstvo zahraničních věcí Ruské Federace)
office@odihr.pl (Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)
rfosce@yandex.ru (stálý představitel Rusja u Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě)

(Předáme ji zároveň lidem, kteří jsou se zadrženými v kontaktu)