Za svobodnou volbu a rovnost
Jako by pracující – a pracující ženy především – nenesly dostatečně těžká břemena každodenního útlaku, vykořisťování, násilí, nerovnoprávnosti, válek, musí neustále bojovat i za práva, která mají být nezpochybnitelnou samozřejmostí.
Na pozadí současné krize a studené války mezi imperialistickými mocnostmi, jejíž je poslední hrůzná agrese na Ukrajinu “horkým” projevem ale není nic jisté. Vybičovaný nacionalismus působí jako podhoubí pro nepoměrnou pozornost a vliv tak reakčních uskupení, jako je “Hnutí pro život” (HPŽ). Málokdo minul na frekventovaných veřejných místech nátlakové instalace a propagandu, která základní právo ženy rozhodnout o svém osudu označuje za “genocidu”. “Obnovit společenskou odpovědnost muže za ženu a dítě,” tedy vrátit prostřednictvím požadavku na zákaz potratů právo žen na svobodné rozhodnutí do rukou vykořisťujícího systému a jím prověřených mužů : ploď děti, poslouchej manžela a neopovažuj se být samostatná. Vedoucí Linky “pomoci” a tisková mluvčí HPŽ Zdeňka Rybová si v Českém rozhlasu povzdechla: „Já nemůžu říct, že jsem spokojená s legislativou, která umožňuje zabíjet nenarozené děti. Na druhou stranu vím, že žijeme v nějakém společenském kontextu, máme nějakou společnost a tak ty věci prostě jsou.“ Pochody “pro život” a další nátlakové akce mají ale za jasný cíl pokusit se situaci zvrátit, posunout “polským” směrem.
Poslední kontroverzí byl ale facebookový post, ve kterém se Hnutí negativně staví k vlně solidarity s ukrajinskými ženami, které během války prožily sexuální útok. Místo sbírky na potřebnou antikoncepci vyzývají k vyzbrojení žen pepřovými spreji: “Takhle vypadá funkční pomoc? Pilulky pro pro znásilněné Ukrajinky? Opravdu by nás zajímalo, jak to zabrání dalším znásilněním. Skutečným lékem pro kteroukoli ženu, která zažila znásilnění, není nějaká tableta, ale kvalitní psychologická pomoc. A především prevence, aby ke znásilnění vůbec nedocházelo. Proč Češi nepřispějí místo toho na nákup houkadel, pepřáků nebo elektrických paralyzérů? Postinor apod. žádnou ženu před znásilněním a zejména pak souvisejícími traumaty neochrání.” Hloupost tohoto návrhu není třeba podrobněji analyzovat, představa toho, jak se žena s pepřovým sprejem snaží bránit ozbrojenému ruskému vojákovi je více než výmluvná. Je zřejmé, že spíše než o reálnou pomoc postiženým ženám jde hnutí o zachování “starých řádů” ve formě patriarchální tradiční rodiny. Série kontroverzních a nebezpečných tezí očividně jen tak neskončí. I proto je třeba se hlasitě ozvat a odmítnout řešení, která nám toto hnutí nabízí. Nechceme se vrátit do doby, kdy o svých tělech nemůžeme svobodně rozhodovat. Zastírání reálných problémů Na stránkách Hnutí pro život se nedočteme, jak máme uživit dítě z minimální mzdy, jak má mladá rodina sehnat důstojné bydlení, nebo jak skončit s nerovným odměňováním žen a mužů. Hnutí pro život neusiluje o to, abychom žili ve světě, kde si budeme moci dovolit mít děti.
- Okamžité stažení podpory HPŽ všemi veřejnými institucemi (Praha 4, Česká pošta)
- Potraty dostupné na všech klinikách a hrazené ze zdravotního pojištění
- Ženské hygienické potřeby a antikoncepce zdarma
- Moderní sexuální výchova na školách
- Psychologická pomoc pro ženy, které ztratily plod nebo podstoupily interrupci, zdarma, bez ohledu na původ nebo rasu
- Zvýšení minimální mzdy a rodičovské na ⅔ průměrné mzdy
- Dostupné bydlení a služby pro matky/rodiče (bezplatná zdravotní péče a dostatek míst v jeslích, školkách, družinách a pod.)